Hiába nevezzük műanyagnak és egészségtelennek, de a művészekre is hatással vannak.
Ha az amerikai konyhaművészetre gondolunk, akkor legtöbbször a szénhidrátban gazdag, olajban kisült vagy rendesen megcukrozott ételek jutnak eszünkbe, melyek gyakran előregyártott alapanyagból készülnek, konzervben vagy más csomagolásban kaphatók. Sokan fintorognak ha szóba kerülnek, de olyan ez mint a valóságshow műsorok vagy a szappanoperák nézése, senki sem vállalja szívesen, mégis szinte mindenki kipróbálta már.
Ezek az ételek a fogyasztói kultúrának és néhány művésznek köszönhetően már-már kultikussá váltak, melyekből az alábbi – közel sem teljes – gyűjtés néhány ínyencséget tartalmaz.
1. Hálaadási pulyka
A hálaadás az egyik legfontosabb ünnep Amerikában, melynek során eredetileg az őszi betakarításokkor összegyűjtött termésért mondtak köszönetet. Mára elsősorban a családi együttlétek miatt fontos, sokan kifejezetten emiatt jönnek össze az ország számos pontjáról, a tradíciók szerint pedig az asztalról az egészben sült pulyka sosem hiányozhat.
A fenti képen Norman Rockwell Szabadulás a szükségből című képének egy részlete látszik, mely a második világháború utáni ínséges időszak lezárására utal.
2. Hamburger
Az egyik legnépszerűbb amerikai gyorskaja Európából került a kontinensre, ezen belül is a 19. században Hamburg kikötőjéből indult kivándorlókhoz kötik sokan, így az elnevezés is innen eredhet. Az ára meglehetősen alacsonynak számított, így tömegek fogyasztották, a 20. században a harmincas évek elején pedig már megjelentek az első gyorsétterem láncok, így a McDonald's is.
A svéd származású amerikai művész, Claes Oldenburg számos ételről vagy hétköznapi tárgyról formázott hatalmas méretű installációt, melyek napjaink emlékműveiként is értelmezhetők. A művész célja, hogy interakciót váltson ki a nézőből, így több műve megtalálható közterületen is, melyek közelről körbejárhatók vagy megfoghatók.
3. Hot dog
Akárcsak a hamburger, a hotdog eredete is valószínűleg a németekhez köthető, innen származhattak a különböző virslik és kolbászok melyeket később egy-egy kifli közé helyeztek mustár és ketchup kíséretében. Roy Lichtenstein pop-art művész több alkotásának is témája lett ez az étel, stilizáltan, de a nézők számára abszolút felismerhető formában.
4. Szeletelt kenyér
Tom Wesselmann sajátos csendéleteinek vagy enteriőreinek témája legtöbbször a konyha, ahol az asztalon szinte soha nem hiányozhat a szeletelt kenyér sem (ez látható a cikk elején látható első képen is). Az amerikaiak számára ez a termék valóságos találmányszámba megy, nem véletlen szokták mondani azt a frázist igazi innovatív újdonságokra, hogy "A legjobb dolog a szeletelt kenyér feltalálása óta”.
Wesselmann művein a kenyéren kívül sokszor megfigyelhető egy másik fontos visszatérő elem is, ez pedig egy-egy hivatkozás valamelyik modern művészre. A fent látható bal oldali képen Picasso kubista ülő nője jelenik meg, míg a jobb oldali installációnak része egy Mondrian plakát is.
5. Szószok
Ha a korábbiakban már szóba került a mustár és ketchup, érdemes megvizsgálni, hogy ezek vagy más szószok, milyen szerepet töltöttek be az amerikai művészettörténetben. Aki talán a legtöbbször örökítette meg ezeket, az Ralph Goings, sajátos csendéleteinek visszatérő elemei többek közt a Heinz termékek.
6. Juharszirup
Az elsősorban cukorjuharból nyert édesítőszer vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, és magasabb ára ellenére is talán az egyik legnépszerűbb szirup Amerikában. Ez adott ihletet Ed Ruscha kortárs művésznek Annie című képéhez, melyen a betűket cukorszirupból öntötte ki. Ahogyan a 17. századi csendéletfestőket koruk asztalainak látványa inspirálta, úgy Ruscha is a jelenkori reggeliző asztalok leggyakoribb elemét vette alapul a témához.
7. Cukrozott alma
A cukormázba, esetleg karamellába és apróra vágott mogyoróba mártott almák főként a halloween időszakában számítanak népszerű ételnek. Wayne Thiebaud életművének jelentős részét teszik ki megfestett pop-art édességek, a fenti képet a kilenc cukrozott almával 1964-ben festette.
8. Mogyoróvaj
Vik Muniz brazil származású művésztől nem áll távol, hogy szokatlan alapanyagokból alkossa meg képeit, így készített már szemétből, gyémántból vagy ételekből is képeket. A fenti kettős Mona Lisa kép egyik fele lekvárból, másik pedig mogyoróvajból készült, mellyel nem csak az amerikai reggelikre reflektált, hanem Andy Warhol korábbi munkájára, melyen szintén az ismert női portré látható megkétszerezve.
9. Paradicsomkonzerv
Természetesen ebből a listából nem maradhat ki a fentebb már említett Warhol sem, hiszen egyik leghíresebb műve a Campbell's Soup Cans. A többek közt 32 vászonra elkészített és kiállított, illetve különböző printekben újra feldolgozott téma teljesen összefonódott a pop-arttal és Warhol nevével. A sorozat nem csak beemelte a kereskedelmi terméket a magasművészet témái közé, hanem a művészt is a legnépszerűbb alkotók körébe emelte.
10. Fánk
Bár az olajban sült tésztából készült édesség nem Amerikából indult, mégis a világ egyik legismertebb fánk márkája innen ered. A Dunkin’ Donuts 1950-ben indult Massachusetts államból, mára pedig Kanadában, Japánban és 10 európai nagyvárosban találhatók meg a fánkozóik.
Mel Ramos 2018-ban elhunyt pop-art művész a tömegmédiából ismert szuperhősökön kívül legtöbbször aktokat ábrázolt egy-egy ismert márka termékével, így természetesen a Dunkin’ Donuts sem maradhatott ki a sorból.